Porotci

Lorenzo Dabove (Itálie) je renomovaným znalcem piv, především stylu lambic a gueuze, řadu let působí jako porotce soutěží Word Beer Cup, European Beer Star a Brussels Beer Challenge. V Itálii vede největší národní soutěž  Birra dell ´Anno v Rimini a Kubo Beer Award v Bolzanu. Je autorem několika knih o pivních stylech. Žije v Janově.

 

Jeff Evans (Velká Británie) osm let redigoval nejznámější knihu o pivu na světě Camra Good Beer Guide, vydal také 8 edic Good Bottled Beer Guide a řadu dalších knih. Patří k nejuznávanějším znalcům anglosaských piv. Je ředitelem soutěže International Beer Challenge, která probíhá každoročně v Londýně.

 

Werner Glossner (Německo) působí jako ředitel Doemens Academy v Mnichově a je porotcem soutěže European Beer Star. Řadu let vedl Svaz bavorských soukromých pivovarů, který je pořadatelem této největší evropské degustační soutěže.

 

Masa Kaji (Japonsko) je ředitelem japonské Craft Beer Association. Žije v přístavním městě Jokohama, kde provozuje pivní bar. Řadu let zasedá jako porotcem soutěží World Beer Cup a Brussels Beer Challenge.

 

 

Rick Kempen (Nizozemsko) je ředitelem exportu v Bier&Co, jedné z největších společností zabývajících se prodejem piva na světě. Bier&Co dováží do Nizozemí několika stovek pivních značek, především speciální piva včetně craftových. Pravidělně se účastní degustačních soutěží Brussels Beer Challenge, Word Beer Awards a podílí se na organizaci nizozemské národní soutěže Dutch Beer Challenge. Má titul diplom beer sommelier.

 

 

Luc De Raedemaeker (Belgie) je ředitelem mezinárodní degustační soutěže Brussels Beer Challenge. Působí jako šéfredaktor belgického časopisu Grand Cru Beer. Od loňského roku je ředitelem The Brewers Of Europe Forum. Je autorem několika knih o pivo nebo párování piva a jídla. Žije v Bruselu.

 

Simonmattia Riva (Itálie) je vítězem Mistrovství světa pivních sommellierů 2015, porotcem soutěží World Beer Cup, European Beer Star nebo Brussels Beer Challenge. Žije v Bergamu.

 

 

Harald Schieder (Německo) se od roku 1996 stal autorem řady knih o bavorských pivovarech a pivech a je řadu let porotcem European Beer Star a od loňského roku  Brussels Beer Challenge. Žije v Norimberku.

 

 

Tim Webb (Velká Británie) patří mezi nejvydávanější autory knih o pivu. Je autorem The World Atlas of Beer, který vyšelav devíti jazycích a více než deseti vydáních. Přes 30 let publikuje nejznámějšího průvodce belgickými pivy Good Beer Guide Belgium (8 vydání). Je členem exekutivy EBCU.

 

české pivovarnictví v porotě zastupují

Ivan Chramosil se pravidelně účastní soutěží Word Beer Cup, European Beer Star, ale také největší národní americké soutěže, která je součástí Great American Beer Festival. Je zván na Birra dell ´Anno do Rimini, což je vůbec největší národní degustační soutěž na evropském kontinentu.

 

Aleš Dvořák, budvarský sommeliér s bohatými zkušenostmi z Word Beer Cup a Great American Beer Festival.

 

 

Pavel Konáš se zabývá školením pro rozpoznání cizích vůní a chutí v Plzeňském Prazdroji. V roce 2011 získal mimo jiné cenu pro nejlepšího degustátora SAB Miller v konkurenci dvou set degustátorů všech 21 pivovarů SABMiller v Evropě.

 

 

 

Filip Miller (Austrálie) je sládkem a spolumajitelem pivovaru Raven. Pivo začal vařit doma v Sydney, odkud pochází, ale před devíti lety se usadil v Plzni. Na ratebeer.com drží český rekord s 7700+ ohodnocenými pivy.

 

Předsedou degustační poroty se od prvního ročníku stal Jan Šuráň, prezident Českomoravského svazu minipivovarů, porotce Word Beer Cup a European Beer Star. V České republice vede největší národní degustační soutěž Jarní cena sládků.

Zakladatelem a ředitelem Golden Bohemia je Pavel Borowiec, porotce European Beer Star, Brussels Beer Challenge, Word Beer Awards, International Beer Challenge a Meininger´s International Craft Beer Award.

 

Foto: Radovan Šubín